آملگام دندانپزشکی
انواع آمالگامهای موجود در بازار ایران

انواع آمالگامهای موجود در بازار ایران

مقدمه

کلمه آمالگام در زبان فارسی به معنی ملغمه است که در و واقع حاصل مخلوط شدن چند نوع فلز می باشد. آمالگام دندان مادهای غیر همرنگ با رنگ دندان و به رنگ سیا و نقره ای می باشد شامل انواع مختلفی است که ما در این مقاله سعی داریم تا بهترین برند آمالگام همچون آمالکپ سینالوکس را برای شما به همراه خصوصیات

و ویژگی های آن شرح دهیم.که در پایان همین مقاله میتوانید جدول مقایسه ترکیبات آمالگام را ببنید و یا از مقاله ای با همین عنوان دیدن فرمایید . حدود پنجاه درصد از جرم وزنی انواع آمالگام را، جیوه تشکیل می دهد و سایر ترکیبات آمالگام ترکیبی از فلزاتی همچون نقره، مس و قلع می باشد . مخلوط این فلزات با هم یک ترکیب پایدار است که دارای استحکامی بسیار مناسب برای پر کردن حفره ها و فضای خالی دندان می باشد. این ترکیب خواص منحصر به فردی دارد، بطوری که متفاوت با خواص تک تک موادی است که از آن ها تشکیل شده است. زمانی که حفرهای درون دندان حفره ای ایجاد می شود می توان به وسیله آمالگام این حفره را پر و یا با سایر مواد ترمیمی دیگر همچون انواع بهترین مارک کامپوزیت دندان آن را ترمیم کرد . همانطور که میدانید مینای دندان یکی از سختترین مواد موجود دردنیا است، پس ماده ای که باید جایگزین مینای از رفته باشد باید همین ویژگی را دارا باشد که این استحکام و سخت بودن باید یکی از ویژگی های بهترین برند آمالگام باشد .

آملگام دندانپزشکی

ترکیبات بهترین برند آمالگام دندان چیست ؟

همانطور که به آن اشاره داشتیم آمالگام آلیاژی است که اجزای تشکیل دهنده آن دو فلز جیوه و نقره است. و سایر عناصر موجود در آن همچون قلع و مس هم برای حاصل شدن خواص دیگر به آمالگام دندان افزوده می شود . انواع آمالگام های دندانی از جمله بهترین برند آمالگام دندان که قرار است به برررسی ویژگی های آن بپردازیم، قبل از اینکه ترکیب شود و به صورت آلیاژ در بیاید به دو صورت پودری و مایع وجود دارد . قسمت پودری آمالگام دندان شامل فلزلتی همچون نقره، مس و مقداری قلعمی باشد و در قسمت مایع آن از فلز مایع جیوه به کار رفته است .

چرا از جیوه در بهترین برند آمالگام دندان استفاده می شود؟

تقریبا نیمی از آمالگام حاوی جیوه ی مایع می باشد که خواص جیوه باعث می شود تا ذرات آلیاژ به یکدیگر متصل شوند و در نتیجه باعث ایجاد ماده ای مقاوم تر می شود .مهمترین ویژگی ای که باعث شده تا از جیوه در ترکیبات بهترین برند آمالگام دندان استفاده شود خواص منحصر بفرد آن است که می تواند بخوبی به پودر آلیاژ متصل شده و همچنین در دمای اتاق به حالت مایع است که این ویژگی آن را جز مهمی از ترکیبات آمالگام کرده است که منجر به دوام و استحکام بیشتر آن می شود . این نکته را هم در نظر داشته باشید که آمالگام یک ماده با استحکام فشاری خیلی بالاست اما استحکام کششی پایینی دارد، پس باید به مراحل تهیه حفره و جهت نیروی وارده به آن دقت شود .

چرا برخی بیماران حتی به بهترین برند آمالگام دندان هم حساسیت دارند ؟

افراد بسیار کمی هستند که ممکن است به ترمیمهای که با آمالگام صورت می گیرد حساسیت داشته باشند. واکنشهای آلرژیک نسبت به آمالگام تقریبا شبیه انواع حساسیتهای پوستی می باشد که امکان دارد ضایعاتی مانند کهیر بر روی پوست و یا ضایعات قرمز رنگی در درون دهان و در مجاورت ترمیمهای آمالگام به وجود

آورد ، که این مشکلات بدلیل وجود فلزات تشکیل شده دهنده آمالگام است . برای رفع این مشکل در افرادی که حساسیت به آمالگام دارند، عمل ترمیم باید توسط مواد ترمیمی دیگری جایگزین شود و در مواقعی که علائم و عوارض شدیدی وجود ندارد می توان از داروهای آنتی هیستامین برای رفع حساسیت ایجاد شده نیز استفاده کرد و همچنین برای واکنش های التهابی ایجاد شده می توان از سایر داروهای استروییدی و موضعی استفاده کرد . بنابراین چنانچه بیمار به هر دلیلی نسبت به فلزات موجود در آمالگام دندان، حساسیت دارد، آمالگام جهت ترمیم مناسب نخواهد بود حتی آگر از بهترین برند آمالگام دندان استفاده کرده می کنید و شما ناچارا باید از سایر گزینه های متناسب درمانی برای بیمار استفاده کنید .

ویژگی های بهترین برند آمالگام دندان چیست ؟

انواع آمالگام دندان دارای ویژگی ها و میزان ترکیبات مختلفی هستند که بهترین برند آمالگام دندان شامل ویژگی های زیر می باشد :

۱ ) میزان جیوه به کار رفته در ترکیبات بهترین مارک آمالگام دندان :

انواع آمالگام ها حتی بهترین برند آمالگام دندان نیز دارای جیوه زیادی هستند، که هرچه جیوه بیشتری داشته باشند واکنش بیشتری میدهند و در نتیجه استحکام کمتری نیز خواهند داشت .

۲ ) میزان مس به کار رفته در ترکیبات بهترین برند آمالگام دندان :

با اضافه کردن مس به ترکیب پودر آمالگام خواهیم دید که دو الی پنج برابر به استحکام آمالگامها افزوده میشود. که به همین خاطر آمالگام هایی که از فلز مس بیشتر در ترکیبات آن استفاده شده باشد مقاومت بیشتری دارند پس بهترین برند آمالگام دندان حاوی درصد بیشتری از مس نسبت به انواع آمالگام دندان می باشد .

۳ ) میزان نقره به کار رفته در ترکیبات بهترین مارک آمالگام دندان :

امروزه انواع آمالگام دندان با درصد بالایی از فلز نقره مورد استقبال بسیاری از دندانپزشکان قرار گرفته است، چرا که فلز نقره خاصیت ضد باکتریایی دارد و در انواع صنایع از جمله صنعت دارو به صورت خود فلز و یا ترکیباتی از آن مورد استفاده قرار می گیرد.از دیگر خصوصیات اصلی نقره می توان به مقاومت زیاد آن در مقابل حلال های شیمیایی و همچنین کاندنس پذیر بودن این فلز اشاره ک رد. معمولا در حدود ۳۵ % از ترکیب بهترین برند آمالگام دندان از فلز نقره تشکیل شده است .

۴ ) میزان قلع به کار رفته در ترکیبات بهترین برند آمالگام دندان :

قلع فلزی است که بسیار انعطاف پذیر است و قابلیت خم شدن و چکشخواری بسیار خوبی دارد و به همین خاطر است که از فلز قلع در بهترین برند آمالگام دندان نیز استفاده می شود . دلیل دیگری که از فلز قلع در انواع آمالگام دندان استفاده می شود این است که از اکسید شدن مس به دلیل فعالیت شیمیایی جلوگیری می کند و با اکسیژن موجود در دهان و هوا به سختی ترکیب می شود که این عمل باعث جلوگیری از اکسید شدن می شود و از طرف دیگر در برابر فرسایش نیز مقاومت ایجاد می کند .

۵ ) میزان روی به کار رفته در ترکیبات بهترین مارک آمالگام دندان :

در گذشته از فلز روی (Zn) به منظور ماده ای برای جلوگیری از اکسید شدن آمالگام در ترکیبات آن استفاده می شد.، اما اکنون به خاطر تاخیر در گسترش، فلز روی از ترکیبات بهترین برند آمالگام دندان حذف شده است .چنانچه فلز روی در ترکیبات آمالگام وجود داشته باشد و ترمیم در شرایط غیر ایزوله صورت گیرد ، رطوبت موجود در دهان با این فلز واکنش نشان می دهد و باعث تولید گاز هیدروژن می شود که وجود این گاز باعث ایجاد تورم و شکستن آمالگام میشد و بیمار دوباره باید برای ترمیم آماگام به دندانپزشک رجوع کند .

آمالگام طلایی

معرفی چند نمونه از بهترین برند آمالگام دندان :

در حال حاضر انواع آمالگام دندان مختلفی در بازار ایران موجود است که ما در اینجا به معرفی و بررسی چند نمونه از بهترین برند آمالگام دندان می پردازیم .

آمالگام SDI

ساخت کشور استرالیا

SDI یک شرکت بین المللی با رشد سریع است که در ملبورن استرالیا مستقر است. این شرکت اکنون ۱۸۷ نفر در استرالیا و ۷۳ نفر دیگر در سراسر جهان استخدام می کند . SDI دارای دفاتر و انبارهایی در ملبورن، استرالیا است. شیکاگو، ایالات متحده؛ کلن، آلمان؛ سائوپائولو، برزیل و دوبلین، ایرلند . آمالکپ gs-80 کمپانی SDI جز معروفترین و محبوبترین آمالگام های موجود در بازار می باشد که دارای ویژگی های منحصر بفردی است و در بسته بندی های یک، دو، سه و پنج واحدی به بازار عرضه شده است .

آمالگام کپسولی gs-80 حاوی ۴۰ درصد نقره با درصد مس بالا و بدون فاز گاما ۲ استحکام فشاری اولیه بالا ( mpa۲۲۵ در یک ساعت ) که موجب کاهش ریسک شکستن ترمیم می شود .در حال حاضر حدود قیمت هر بسته آمالگام ۱ واحدی Sdi نهصد هزار تومان ۲ واحدی حدودا ۱۲۰۰ ، ۳ واحدی حدودا ۱۵۰۰ و ۵ واحدی حدودا ۱۹۰۰ میباشد. از دیگر ویژگی های این آمالگام گلد استاندارد میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • میکرولیکیج بسیار کم به صورت ادمیکس حاوی ذرات lathe cut و spherical امکان پولیش عالی
 • ۵۰ عدد کپسول در هر بسته
 • ترکیبات : نقره ۴۰% – قلع ۳۱ / ۳% – مس ۲۸ / ۷% – جیوه ۴۷ / ۹%
 • دارای تائیدیه CE
 • ساخت کشور ایران

آمالگام سینالوکس

آمالگام سینالوکس یکی از محصولات پرطرفدار شرکت اوزان)کارخانجات شهید فقیهی( با بهره گیری از فناوری پیشرفته و با استفاده از روش اتمایزینگ گازی تولید میشود. این آلیاژ جزو آمالگامهای کُروی با درصد نقره بالا ) مطابق استاندارد جهانی ( و فاقد فلز روی و فاز مضرگامادو) GAMMA-2 میباشد.

کارخانجات شهید فقیهی فعالیت خود را جهت تولید آمالگامهای سینالوکس از سال ۱۳۶۴ آغاز کرده است. این محصول درابتدا بصورت بسته بندی پودر و جیوه به مشتریان عرضه گردیده ۰ رفته رفته با توجه به تقاضای بازار بصورت بسته بندی های متنوع از جمله کپسولی در دسترس مشتریان قرار گرفته است. امروزه این محصول به صورت کپسول های یک، دو، سه و پنج واحدی در دسترس مصرف کنندگان نهایی(دندانپزشکان) می باشد .

در حال حاضر آمالگام های کپسولی از حدود ۸۵۰ هزار تومان برای تک واحدی ۵۰ عددی تا حدود ۵ میلیون تومان میباشد.

از دیگر مشخصه های این آمالگام :

 •  باکیفیت بالا وترمیم بادوام با عمرمفید طولانی و پرداخت عالی رضایت بیمار را تضمین میکند
 •  قابلیت کندانس عالی وسیل باکیفیت درمارژینها
 • حاوی ۴۵ درصدنقره و ۳۰ درصد قلع و ۲۵ درصدمس بدون روی و گامادو
 •  مقاومت بالا تحمل ۵۳۰ مگاپاسکال
 • حاوی ذرات اسفریکال و لچ کات جهت بالا بردن مقاومت
 • بسته بندی مطمئن و طراحی کپسول با قابلیت آزادسازی جیوه حین مخلوط کردن

آمالگام سولالوی Solaloy

ساخت کشور ایتالیا

این آمالگام یکی از بهترین برند آمالگام دندان است که ساخت کشور انگلیسی، مقاومت و استحکام بالایی داردکه به همین خاطر در میان دندانپزشکان محبوبیت فراوانی است .

خصوصیات آمالگام سولالوی Solaloy :

 •  طول عمر بالا
 •  جلوگیری از ورود تمامی باکتری ها و آلودگی ها پس از استفاده از ین آمالگام

کاربرد آمالگام سولالوی Solaloy :

۱- به منظور ترمیم کردن دندان هایی که حفره های بزرگ دارند .

۲- استفاده رای درمان بیماری دندان قرچه .

۳- برای مناشب دندان های خلفی که نیاز به مواد مقاوم تری دارنداستفاده می شود چرا کهدارای استحکام بالا و گیر مناسب می باشد .

مشخصات آمالگام سولالوی Solaloy به عنوان یکی از بهترین برند آمالگام دندان :

رنج قیمت از حدود ۱۴۰۰ تا حدود ۲ میلیون تومان میباشد بسته واحد های کپسول دارد.

 • حاوی ۴۵ % فلز نقره
 • حاوی ۲ ۲۴ % فلز مس
 • حاوی ۳۱ % فلز قلع
 •  فاقد فلز روی
 • متشکل از ذرات کروی شکل و شکسته .
 • استحکام فشار در حدود ۱۷۰ مگا پاسکال بعد از یک ساعت .
 •  استحکام فشار در حدود ۴۵۰ مگا پاسکال بعد از ۲۴ ساعت .
 • مدت زمان مخلوط شدن ۷ تا ۱۵ ثانیه در آمالگاماتور .
 •  مدت زمان بین ۲ تا ۵ دقیقه برای ست شدن . آمالگام World Work

ساخت کشور ایتالیا

آمالگام ورلد ورک یکی از آمالگام های محبوب بازار می باشد. چه آمالکپ و چه پودر آمالگام . قدرت بالا و پالیش پذیری مناسب از دلایل این محبوبیت میباشند .

پودر آمالگام مخصوص آمالگاماتور هایی است که قابلیت مخلوط کردن مجزای پودر و جیوه را داشته باشند.آمالگام World Work مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی دارد. و پالیش پذیری خیلی خوبی هم دارد .آمالکم ها موادی هستند که در ترمیم دندان مورد استفاده قرار می گیرند . این مواد در کپسول های ۱ ، ۲ ، ۳ و ۵ واحدی موجود هستند که برندهای اروپایی نوع ۵ واحدی ندارند . هر بسته آمالکپ معمولا دارای ۵۰ عدد کپسول است . محتوای هر عدد کپسول شامل پودر آمالگام و جیوه می باشد که با توجه به واحد آن درصد آن ها متغیر است . به منظور استفاده از این کپسول ها ابتدا باید درستگاه آمالگاماتور قرار گیرند تا پودر آمالگام و جیوه ترکیب شده و به صورت خمیری برای ترمیم دندان تغییر شکل یابند. در آمالگام ها درصد نقره استفاده شده بسیار مهم بوده و بر این اساس به دو دسته نقره بالا و نقره پایین دسته بندی می شوند.

ویژگی این محصول:

یک محصول کلاس اول در آماده سازی آمالگام،اندازه ذرات کوچک ، Ag-Cu مخلوط مناسب با یوتکتیک ، بدون ذره ای اتمسفر ، یکنواختی در نسبت فلزات ،حداکثر مقاومت در برابر خوردگی ، حفظ لبه های کامل دارای بسته بندی ۵۰ یا ۱۰۰ عددی

————————————-

GK آمالگام ۱۱۰

ساخت کشور چین

طبق تحقیقات و بررسی میکروسکوپی این آمالگام دارای ذرات تراشه ای میباشد . دارای ترکیبات ٪ ۴۳ : نقره، ۳۲ ٪ قلع، ۲۵ ٪ مس با ۱۲۰ مگاپاسکال مقاومت سختی بعد از یکساعت اول و ۴۰۰ مگاپاسکال مقاومت سختی بعد از ۲۴ ساعت و تغییر حجم کمتر از هفت صدم ئرصد بعد از ۲۴ ساعت میباشد. همچنین زمان میکس ۱۲ تا ۱۵ ثانیه میباشد در حال حاضر این آمالگام ها در بسته بندی ۵۰ عددی و تعداد واحدهای ۱،۲،۳ و ۵ واحدی در بازار موجود میباشد.


آمالگام رایکادنت (آمالگام رایکا)